Eğitim

Aydın Yıldırım, “ÖMK geri çekilmeli”

Aydın Yıldırım, “ÖMK geri çekilmeli”

Meclis komisyonundan geçen Öğretmenlik Mesleği  Kanununa Aydın Yıldırım tepki gösterdi.

ERDOĞAN DEMİR- Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası Edirne Yönetim Kurulu üyesi Aydın Yıldırım gazetemize yaptığı açıklamada Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan Öğretmenlik Mesleği  Kanunu’na tepki göstererek şu açıklamalarda bulundu.

Meclisteki komisyondan adeta jet hızıyla geçirilen ÖMK, derhal geri çekilmeli ve eğitimin en önemli bileşeni olan öğretmenlerin görüşleri ve talepleri dikkate alınarak yeniden yapılandırılmalıdır.

Öğretmenler olarak ÖMK’yı bu haliyle kabul etmemiz mümkün değildir.

Hazırlanan kanunda biz eğitim emekçilerinin tepkisini çeken çok fazla sayıda içerik mevcuttur.

Günlerdir eğitim emekçileri olarak ülkenin dört bir yanında tepkili olduğumuz noktaları belirtiyor, eylemler yapıyoruz.

Öncelikle bir mesleği ilgilendiren kanun o mesleğin bileşenleri tarafından hazırlanır. Demokratik anlayış bunu gerektirir.

Bu kanunla gerici ve piyasacı eğitim modelinin önünde engel olarak görülen eğitimcileri zapturapt altına alınmak ve kapıkulu öğretmen modelini hayata geçirmek istiyorlar.

Hazırlanan tasarı yasalaşırsa iş güvencesi ortadan kalkacak, kuralsız çalışma kural olacak, itiraz edene kapı gösterilecek.”

KADRO ALAMAYACAK

Yıldırım, Yasayla, mülakat sistemi bürokratların başında duracağı “Milli Eğitim Akademisi”yle kurumsallaşacağını belirterek “ Üniversiteyi bitiren Akademide eğitime tabi tutulacak. ‘Başarılı’ olanlara hemen kadro verilmeyecek, göreve sözleşmeli olarak başlayacak.”dedi.

MÜFETTİŞ NE DERSE O

Bakanlık müfettişlerinin değerlendirmelerinin  esas alınacağını da belirten Yıldırım açıklamasına şöyle devam etti “Müfettişin yeterli görmediği kadrolu öğretmen, Akademiye gönderilecek. Yetersiz bulunanlar öğretmenlikten alınıp, idari görevlere sürülecek. Müdür ve müdür yardımcılarını da Akademi belirleyecek.

UZMAN ÖĞRETMEN

Yıldırım uzman öğretmenlik konusunda da şunları söyledi “Öğretmenlikte en az on yıl hizmeti olan, kademe ilerleme cezası almayan ve Akademinin düzenlediği eğitimi tamamlayarak onay alanlar uzman öğretmen olacak. Uzman öğretmenlere daha yüksek ücret verilecek. Bu yıllardır savunduğumuz eşit işe eşit ücret ilkesine doğrudan ters bir uygulamadır.

CEZALAR ARTACAK

Yıldırım açıklamasını da şöyle tamamladı. “657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’ndaki disiplin yönetmeliğine ek olarak “Öğretmenlik mesleğiyle bağdaşmayacak söz, davranış, hal ve hareketler” suçu eklenecek. Suçlu bulunanlara aylıktan kesme cezası verilecek.

Zor yoluyla ÖMK’yı kanunlaştırmak ülkemiz eğitim sistemine yarardan çok zarar getirecektir.

Talebimiz ÖMK’nın derhal geri çekilerek eğitimin tüm bileşenlerini içine alan komisyonlar aracılığı ile kanun tasarısının yeniden yapılmasıdır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL