Ekonomi Siyaset

Durmaz “İMF matematiğiyle TÜİK hesabı çalışanları açlığa mahkum ediyor”

Durmaz “İMF matematiğiyle TÜİK hesabı çalışanları açlığa mahkum ediyor”

ERDOĞAN DEMİR- Sol Parti Keşan Başkanı Ali Erol Durmaz, TÜİK’in  açıkladığı enflasyon hesabıyla emeklileri ve kamu emekçilerini açlık ve sefalet ücretine mahkum ettiğini belirterek yazılı bir açıklama yayınladı.

Durmaz’ın açıklaması şöyle;

Herkes biliyor ki bu enflasyon hesabı bildiğimiz matematikle yapılamaz. IMF alt bürosu olarak çalışan TÜİK, İMF dayatması ve İMF matematiğiyle emekçi halkı açlığa mahkum etmek görevini üstlenmiş durumdadır.

Emeği ile geçinen milyonları açlığa ve sefalete mahkum eden tek adam rejiminden kurtulmak artık hayat memat meselesi haline gelmiştir.

Asgari  ücretlilerin temel harcama kalemleri olan beslenme, barınma ve ulaşımda enflasyon TÜİK’in açıkladığı rakamdan çok daha yüksektir. Taze meyve-sebze fiyatları son bir yılda yüzde 81.3, ulaştırma yüzde 99.1 ve kira yüzde 125.1 artmıştır.

Buna karşın iktidar emekçi halkın lehine adım atmamakta direniyor.

Asgari ücret dayatması yetmiyormuş gibi tüm emekliler ve kamu çalışanları TÜİK marifetiyle sefalete mahkum ediliyor.

TÜİK enflasyonu Haziran ayında yüzde 1.64, ilk altı ayda yüzde 24.7 ve yıllık yüzde 71.6 olarak ölçtü. Bu rakamlar üzerinden memur emeklisi, memur ve tüm emeklilerin maaşları belirlendi.

Taban ücrette iyileştirme yapılmaması  nedeniyle milyonlarca emekli  10 bin TL ücret ile ölüme terk edildi.

Ülkede yaşayan herkes biliyor ki TÜİK’in tek işlevi emekçinin ücretinin düşük tutulmasıdır.

Sahte enflasyon rakamları ile ne kamu emekçisi ne de milyonlarca emeklinin bu ücrete razı gelmesi  mümkün değildir. Ekmeğimiz için direnmek zorundayız ve direnmek haktır. Bu direnişi işçiler, köylüler, emekçiler ve emekliler birleşerek gerçekleştirmek zorundayız. Ancak birleşerek ve örgütlenerek  bir avuç haraminin iktidarını yenebiliriz.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL